Erdoğan’dan flaş açıklama: Avukatlarımı da görevlendirdim

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mardin 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Parkı’nda düzenlenen mitingde önemli açıklamalarda bulundu.

Konuşmasında İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i sert sözlerle eleştiren Erdoğan, “Yalana sarıldılar. Ben güya HDP’ye oy veren Kürtleri terörist ilan ediyormuşum. Artık baktılar ki hiçbir şey tutmuyor bu yalana başvurdular. Ama aynısı Meral Hanım’da yapıyor. Dün utanmadan sıkılmadan benim Denizlili kardeşlerime terörist dediğimden bahsediyor. Sen ne utanmazsın. Utan utan… Şu anda avukatılarımı da görevlendirdim. Benim işim yöneticilerle”. dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

Son 17 yılda Mardin’e 28 kat trilyon liralık yatırım yaptık.

Eğitimde 3 bin 863 adet yeni derslik inşa ettik. bugün yaklaşık 10 bin öğrencinin eğitim aldığı Artuklu Üniversitesi’ni kurduk. Yaşayan Diller Enstitüsü ile Kürt Dili ve Edebiyatı, Süryani Dili ve Edebiyatı ile medeniyetimizin birikimlerini gelecek nesillere aktarıyor.

Mardin’e gençlik merkezi,spor salon, kapalı yüzme havuzu kurduk.

İhtiyaç sahibi vatadanşlarımıza, 3,6 kat trilyon lira kaynak aktardık. Sağlıkta, toplamda bin 124 yataklı 14 hastaneden oluşan 34 tesisis şehrimize kazandırdık. Bunlar arasında merkezde yaptığımız 300 yataklı ve 150 yataklı devlet hastaneleri de yer alıyor.

İmar barışı ile 39 bin vatandaşımızın sıkıntısını çözdük. ulu Camii’den, Zeynel Abidin Külliyesine tplam 53 tarihi eserin restorasyonunu gerçekleştirdik.

Ulaşımda 29 kilometre olan bölünmüş yol uzunluğunu 264 kilometreye çıkardık.

Bu terörle olmuyor. Bu HDP ile olmuyor. Bunlar buralarda belediye başkanlığı yapmadı mı? Yaptıkları hizmet hiç. Kayyuma devrettikten sonra Mardin çevresi nasıl değişti görüyorsunuz değil mi?

HDP’liler çukur kazdılar çukur. Vatandaşa hayatı zehir ettiler. Birçoğunu öldürerek onlara hayatı dar etmenin malesef şu şehirlerde çok acımasız imtihanını verdiler. Çukur eylemleri sırasında, toplam 240 kilometrelik tahrip edilmiş cadde ve sokağı yeniden biz yaptık.

İl genelinde 28 adet köprü, kavşak ve üst geçit inşa ettik. Kızıltepe Köprülü Kavşağını bu yıl tamamlıyoruz. Mardin-Yeşilli-Ömerli-Midyat yolunu birkaç yıla kadar tamamlıyoruz. Şenyurt-Mardin arasını komple yeniledik. Yapımı süren Karaman-Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep hızlı tren projemiz Şanlıurfa’dan Mardin’e oradan Habur’a kadar uzanacak. Ayrıca bu hattı Diyarbakır ile de bağlayacağız. Hayata geçireceğimiz bu proje ile Mardin’i Ankara ve İstanbul ile buluşturmuş olacağız.

Havalimanına 3 milyon yolcu kapasiteli yeni bir terminal binası yaparak havalimanımızı büyütüp modernize ettik. 2003 yılında 19 bin olan yolcu trafiği geçtiğimiz yıl 715 bine yükseldi.

Kendi sınıfında dünya çapında bir eser olan dicle nehri üzeirndeki ılısu barajı ve hidroelektrik santralı 8,5 milyar lira maliyetle inşa ediliyor.

Ilısu barajı yılda ortalama 4 milyar kilovat saat enerji üreterek yıllık 1,5 milyar lira katkı sağlayacaktır. Bu barajımızda inşallah 10 Haziran’da su tutumaya başlıyoruz.

Şanlıurfa-Mardin arasında inşa ettiğimiz Süveyş Kanalı’nı dahi geride bırakan ülkemizin en uzun suni nehridir. Maridn ve ilçeleinin içme suyu ihtiyacını karşılama için projeler hayata geçirdik. Beyaz su kaynapından aldığımız suyu Mardin şehir merkezine ileterek buranın 2040 yılına kadar içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşıladık. Dar geçidin içme suyu ihtyiacını karşılamak için Germiyo kaynaının suyunu ilçemize ilettik.

Çiftçilerimize toplam 2,2 kat trilyon lira tutarında tarımsal destke verdik. Geçtiğimiz yıl 232 bin yerli ve yabancı turist Mardin’de konakladı. Bakın terör ortadan kalkınca turist geliyor mu? Geliyor. Daha fazla gelecek. Turistin gelmesi, buradaki esnafın para kazanımının ticaretinini artması demek. Maridn’in turizmden hak ettiği kazancı elde etmesi için her türlü yatırımı yapıyor her türlü desteği sağlıyoruz.

Mardin’i endüsrti bölgesi olarak ilan ediyoruz. Böylece şehrimize önemli bir cazibe haline getiriyoruz. bugün 2 organize sanayi bölgesinde 3 bin 270 kişinin istihdam edildiği Mardin il bölgelerini daha da büyütüyoruz. 9 bin kişilik ilave istihdam ortaya çıkacak. Mardin organize sanayi bölgesindeki fabrikalarının elektrik sorununu çözüyoruz. Girişimcilerimize 3,7 kat trilyon liralık destek verdik. İş yerlerine 667 trilyon liralık sgk teşviki verdik.. Marin’e artukluya kzııltepe doğalgazı getirdik.

Bu yıl içinde Midyat, önümüzdeki sene de Savur ve Mazu dağına doğalgazı getiriyoruz. Önümüzdeki dönemde Mardin’i daha büyük hizmetlerle buluşturmaya devam edeceğiz.

Bazıları bizim birliğimize, dirliğime karşı içimizi fesatlıkla fitneyle doldurmaya çalışıyor. Şimdi bir yalan uydurdular. Ben, güya HDP’ye oy veren kürtleri terörist ilan ediyormuşum. Artık baktılar, tutmuyor hiçbir şey bu yalana başvurdular. Ama aynısını Meral Hanım da yapıyor. Dün Denizli’de utanmadan sıkılmadan benim Denizlili kardeşlerime terörist dediğimden bahsediyor. Utan utan. Sen ne terbiyeden muafsın ya.

Avukatlarımı da görevlendirdim. Benim işim yöneticilerle, halkımla değil.

Benim ülkemde Kürdistan diye bir bölge yok. Bu bölücülüktür. Bizim arkamızda PKK, PYD/YPG var diyor. Kendi söylüyor bunu. Ben de bunları söylüyorum.1 Temmuz’a kadar terörle mücadeleyi kaldırmazsanız savaş kapınızdadır diyor. Bu da terörist. Ne oldu? Temmuzlar geçti ne oldu?

Cudi’de Gabar’da Tendürek’te bunları illerine gömdük mü? Benim milletimi rahatsız edenlerin her zaman karşısındayız. Bizim dinimizde Kürt, Türk, Çerkez, Boşnak, Arap diye bir ayrım yok. Ama onlarda var.

Meral Hanım utanmadan bu yalanı söylüyor. Bunlar kalkıp asparagas haberlerle halkımızı aldatmaya çalışıyorlar. 31 Mart bunların sonu olacak.

(DHA)